maxresdefault.jpg cpl A

EASA – CPL (A) / COMMERCIAL PILOT LICENCE / TİCARİ PİLOT LİSANSI

EĞİTİMİN AMACI

Pilot eğitiminde CPL(A) – Commercial Pilot Licence,Ticari Piloteğitimi ve tecrübesi pilot adayının temel uçuş eğitimlerini tamamlayıp ticari uçuş yapabilmesi için alması gereken eğitimdir.CPL eğitimleri  IR -SE eğitimleri devamında verilmektedir. CPL Ticari Pilot lisansı adayı pilot kariyerinde bir üst seviyeye taşıyarak eğitim sonunda ticari pilot olarak çalışma yetkisi verir. CPL eğitimi ile birlikte aday kariyerinde çok önemli olan ticari uçuş segmentine geçmiş olur.  

Inter Pilot Academy; profesyonel pilot kariyer yolunda CPL (A)-Commercial Pilot Licence ticari havacılık sektörüne girişin ilk adımıdır.Gelecekteki ana hedef olan Hava yolu pilot kariyeri için NOTAM bilgisi,Uçak ağırlık ve denge hesaplama,IFR ve VFR uçuş tecrübeleri,uçuş öncesi uçuşa hazırlanma,uluslararası seyrüsefer gibi eğitim ve tecrübelerle adayı geleceğin kaptanı olma yolunda en ideal şartlarda hazırlamak için planlanmış eğitimlerdir. 

EASA CPL (A) / EĞİTİME KATILIM ŞARTLARI

En az Lise ve dengi okul mezunu olmak,

En az 17 yaşından gün almış olmak,

Minimum; EASA kurallaına göre Class 1 Part-MED Sağlık Raporu,

Geçerli PPL (A) lisansı ve NVFR raitings

En az 150 saat toplam uçuş saati log edilmiş olmalı

CPL(A) yada ATPL Teori kurslarından birini almış ve yazılı sınavını başarı ile geçmiş olmak

 ICAO Level 4 ingilizce dil sertifikası

ÖNEMLİ NOT : (İnter Pilot Academy sıfır ingilizcesi olan adaylara;eğitimin ilk adımı olarak önce ICAO Level 4 seviyesinde online eğitimi vermektedir,ICAO Level 4 ingilizce eğitimi ATPL-Frozen eğitim paketine dahildir.

EASA CPL (A) / EĞİTİM İÇERİKLERİ

TEORİ & Similator : Öğrenciler CPL(A)uçuş eğitimleri öncesi CPL yada ATPL Teori derslerini tamamlamış ve yazılı tüm sınavları başarı ile geçmiş olmaları gerekmektedir.  

UÇUŞ DERSLERİ : CPL(A) öğrencileri uçuş  dersleri sırasında aşağıdaki konuları uçuş öğretmenleri ile birlikte yapacakları uçuş derslerinde ve solo uçuşlarda öğrenirler.Toplam da 15 saat uçuş dersi alırlar. Bu eğitimlerin 10 saati non complex aircraft ile 5 saati complex aircraft kategorisi uçaklarda verilir. 

İleri seviye Kalkış ve İniş tekniği eğitimleri,

IFR ve VFR uçuş 

Uzun mesafeli seyrüsefer uçuşları 

Trafik paterni 

Uçuşa Hazırlık ,NOTAM inceleme,

Denge ve Ağırlık Hesaplamaları, 

EASA CPL(A) / EĞİTİM KAPSAM VE KAZANIMLARI

EASA CPL (A) Eğitimin sırasında,öğrenci CPL Ticari pilotaj  konusunda ilk temel eğitimini almış olur ve cpl Uçuş usüllerini öğrenmiş olurlar. Havayolu pilotu olma yolunda Inter Pilot Academy nin sağladığı profesyonel Commercial Pilot Ticari uçuş eğitiminde öğrenci IFR ve VFR şartlarında her türlü aletli,iniş,kalkış,seyrüsefer ve Denge ve Ağırlık hesaplama,NOTAM ve ön brifing  usullerini öğrenerek maksimum bilgi ve beceri seviyesinde mezun olurlar.

EASA CPL(A) / EĞİTİMİ TAMAMLAMA KRİTERLERİ 

EASA CPL UÇUŞ ; adaylar eğitim sonunda önce tecrübeli uçuş öğretmenleri ile son CAA bitirme sınavına hazırlanırlar,uçuş öğretmeninin son kontrol sınavına girebilir onayı na müteakip 1,5 saat süren son kontrol uçuş sınavına girerler.Bu uçuş sınavında; uçuş öncesi brifing ve hazırlık,NOTAM inceleme,meydan trafik paterni uygulama usulleri,seyrüsefer konularında öğrencinin uçuş pratik bilgisi test edilir.  

  • Toplam da 200 saat uçak toplam uçuş süresi
  • Toplam 100 saat PIC uçuşu bu uçuş sırasında 350 NM mesafeye en az 2 tam inişi eğitim alınan meydan dışında başka bir meydana yapmış olmak. 
  • 5 Saat Gece uçuşu,10 saat SEP -IR uçuşu 
  • 6 Saat çok motor  uçuşu

EASA CPL (A) / EĞİTİME BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Başvuru Formu 

Pasaport Fotokopisi,(Resimli Sayfa en az 3 yıl geçerliliği olmalı)

EASA Class 1 MED Sağlık Raporu 

Kimlik Fotokopisi (Ön ve Arka taraf birlikte) 

Log Book son 3 sayfa fotokopisi

PPL (A) ve NVFR lisansı 

ICAO Level 4 İngilizce sertifikası 

EASA CPL (A)  / EĞİTİM SÜRESİ 

EASA CPL (A)  eğitimi adayların verilen eğitimler sonucunda sınavlarını zamanında başarılı olarak vermesi ve hava şartları ile doğrudan ilişkili olarak ortalama 13 – 17 gün sürmektedir. 

Eğitim Danışma Hattı :

Şükrü YEŞİLER / PILOT / Uçuş Eğitim & Pilot Kariyer Planlama Koçu

e-mail : info@interpilotacademy.com

GSM    : 00 90 542 427 44 74