Screenshot_1                           Screenshot_2

DÜNYA GENELİ HAVAYOLU PİLOTU İHTİYACI ANALİZİ

Küresel ekonomiler genişleyecek ve havayolları önümüzdeki 20 yıl içinde yeni ticari yolcu uçaklarından satın almak için sipariş vermeye devam etmekteler bu büyümenin doğal sonucu olarak ta pilot ve bakım teknisyenlerine benzeri görülmemiş bir talep var olmaya devam edecektir.

Bu muazzam bir büyümenin sürdürülebilir olması ve  desteklenmesi için, havacılık endüstrisi 2015 ve 2034 yılları arasında bir milyondan fazla yeni ticari havayolu pilotu ve bakım teknisyenini sisteme katması ve bu yeni pilotların eğitimlerini  sağlaması gerekecektir.

Dünya da önde gelen uçak üreticilerinden BOEING firmasının 2015 Pilot ve Teknisyen ihtiyacı öngörüsüne göre; 558.000 adet yeni ticari havayolu pilotunun  ve 609.000 yeni bakım teknisyeninin  önümüzdeki 20 yıl içinde, dünyadaki mevcut havayolu ulaşımını korumak ve öngörülen büyümenin sürdürülebilmesi için  gerekli olacağını tahmin etmektedir.Her yıl 27.900 civarında yeni Pilot eğitimi tamamlayarak  sisteme katılması gerekmektedir. 

Sektörün bu çok fazla olan pilot ihtiyacını karşılamak için yeni nesil öğrenim gereksinimleri ile örtüşen ve yeni dijital teknoloji odaklı yenilikçi çözümler gerekmektedir.Özellikle gelişen bilgisayar ve buna bağlı yazılım teknolojileri; Boeing 787 Dreamliner, 737 Max ve 777 X, AIRBUS A-380,A-321 NEO, gibi  yeni nesil uçaklarda en ileri seviyeye gelmiştir. Bu nedenle geleceğin pilot ve teknisyen lerini yetiştirirken bu gelişmeleri göz önüne almak gerektiğine inanmaktayız. Inter pilot academy her zaman yenilikçi bakış açısını koruyarak eğitimlerine yön vermektedir.

Asya pasifik bölgesi özellikle önümüzdeki 20 yılda; sosyoekonomik olarak hızla büyüyen bir piyasa olacağı tüm analizlerde ortaya çıkmaktadır. Bu büyüme potansiyeli asya pasifik bölgesini dünya havayolu taşımacılığında %40 gibi çok büyük bir oranda pay sahibi olması sonucunu doğuracaktır. 

Önümüzdeki 20 yıl içinde toplam 558.000 yeni pilot ihtiyacı olup en çok büyük pilot ihtiyacı; 226.000 yeni pilot gereksinimi ile, Asya Pasifik bölgesinde olacağı öngörülmektedir,Sırası ile; Avrupa da 95,000; Kuzey Amerika da; 95,000; Orta Doğu, 60.000; Latin Amerika, 47.000; Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), 17.000; ve Afrika 18.000 yeni yetişmiş pilot ihtiyacı vardır. Her yıl 27.900 yeni Pilot eğitimi tamamlayarak sisteme katılması gerekmektedir. 

Dünya genelinde bulunan tüm havayolu firmaları;global havayolu sektörünün büyümesine parelel olarak filolarındaki uçak sayısını ve uçuş noktalarını artırma çabası içindedirler.Havacılık endüstrisi,gerekli olan pilot ve teknisyen  eğitimini sürekli ve sürdürülebilir olarak gerçekleştirebilmek için yoğun çalışmalarına devam etmektedir. Inter Pilot Academy eğitim programları ile bu hedef ve amaç doğrultusunda çalışmalarına devam etmektedir.

Genel olarak hakim görüş hava taşımacılığının büyüdüğü bölgelerde gerekli olan pilot ve teknisyen insan kaynağının yerel kaynaklar ile çözümlenmesi yönündedir,dışarıdan getirilerek istihdam edilen yabancı pilotlar bu büyüme potansiyel karşısında asla kalıcı çözüm olmayacaktır. Inter pilot academy olarak ülkemizin bulunduğu konum ve yukarıda paylaştığım istatiksel bilgiler doğrultusunda önümüzde süreçte havacılık sektörü için öngörülen büyümeden olumlu yönde payını mutlaka alacağı aşikardır. Özellikle İstanbul yeni havalimanının sisteme girmesi ile birlikte Türkiye Uluslararası ve Bölgesel  havayolu yolcu taşıma trafiğinde çok önemli bir pay sahibi olacaktır. 

Training Consulting Line :   APPLICATION FORM

SUKRU YESILER  / PILOT  / Flight Training & Pilot Career Planning Coach 

e-mail : info@interpilotacademy.com               GSM    : 00 90 542 427 44 74