ImageView

PROFESYONEL HAVA YOLU PİLOT EĞİTİMİ 

Tüm dünyada iletişim baş döndürücü bir hızla gelişmekte ve beraberinde iletişim ve ulaşım araçlarıda gelişmektedir. Bu gelişmeler sektörel olarak birbirinden bağımsız düşünülemez.Havacılık sektörünün gelişmesi mutlaka diğer ana sektörlerinin itici gücü ile gelişmektedir.Bu gelişme doğrultusunda ticari hava yolu taşımacılığı büyümede en ön sırada yer almaktadır. Bu gelişme iyi eğitim almış,kaliteli pilot ihtiyacını da beraberinde getirmektedir.

Günümüz dünyasında; sivil havacılık alanını düzenleyen kurum,organizasyonlar ve otoriteler pilot eğitimi ile ilgili kural ve şartları belirlemiş olup eğitim faaliyetinde bulunan tüm eğitim kurumları bağlı oldukları otorite nin ortaya koyduğu yasalara göre pilot eğitimleri verilir,sınavları yapılır ve lisanslama işlemleri yapılır. İlgili otoritenin ortaya koyduğu kuralların dışına çıkmak sistemin çalışma prensibi gereği mümkün değildir.

Logo_EN

ICAO INTERNATIONAL CIVIL AVIATION ORGANISATION – ( Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü )

Birleşmiş Milletler Teşkilatına bağlı olarak, 1944   yılında kurulmuş. Chicago Konvansiyonu’nu baz alarak   örgüt haline gelen ICAO’nın 191 ülkeden oluşan üyesi mevcut merkezi ise Kanada – Montreal’de yer almaktadır.Dünya üzerinde sivil havacılık ile ilgili kuralları düzenleyen ve denetleyen bir kurumdur. 

EASA LOGO

EASA – EUROPEAN AVIATION SAFETY AGENCY – (Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı)

Avrupa birliği Tam üyesi 28 Ülkenin Oluşturduğu Havacılık otoritesidir. Bu ülkeler den Alınan lisanslar Türkiye de hiç bir ilave çevrim,ders,eğitim ve ilave uçuş ve işleme gerek kalmaksızın olduğu gibi kabul edilmektedir.Ayrıca EASA kurallarına göre verilen eğitim kalitesi ve sağladığı üstün eğitim içeriğinden dolayı tüm dünya ülkeleri tarafından kabul edilmekte olup geçerliliği  kabul edilmektedir. Inter Pilot Akademisi EASA eğitimini pilot adaylarımızın hizmetine sunmuştur. Türkiye de verilen eğitimler EASA kuralları gereği EASA eğitimi statüsünde olmayıp ayrıca eğitim sonunda alınan lisanslar EASA lisansı değildir. Türkiye Avrupa Birliği tam üyesi olmadığından ;türkiye de pilot eğitimi alınması durumunda SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) Milli Lisansı statüsünde lisans alınabilir.Verilen Milli Lisans sadece Türkiye milli sınırları içinde geçerlidir.  

FAA_Logo.5441681a21296

FAA FEDERAL AVIATION ADMINISTRATION– (Federal Havacılık İdaresi)

FAA 1958 yılında kurulmuş 1966 da   bugünkü adını almıştır. Amerika,orta ve güney amerika ülkelerinde, uzak doğu, orta doğu,pasifik ülkeleri,Çin ve Afrika ülkelerinde FAA lisansı kabul edilmektedir.Aynı zamanda dünyanın Avrupa birliği Tam üyesi EASA ve Euro Kontrol   Bölgesinde Kalan Ülkeler dışındaki tüm ülkeler ve Amerika nın siyasi etki alanının hakim olduğu ülkeler tarafından kabul edilmektedir. 

indir

SHGM – SIVIL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ( Directorate General Civil Aviation )

Türkiye tek yetkili Sivil Havacılık otoritesi olup Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren resmi kurumdur. Türkiye de pilot eğitimleri,lisanslama kanun ve yönetmeliklerinin yayımlanması uygulanması denetlenmesi ve diğer otoriteler olan EASA,FAA,ICAO gibi kuruluşlarla ilişkileri yürüten ve yöneten kurumumuzdur. Türkiye sınırları içinde teori ve uçuş eğitim faaliyetleri gösteren FTO lardan (Uçuş Eğitim Kurumlarından) eğitim alıp Pilot Lisansı almaya hak kazanan adaylar SHGM – Milli Pilot Lisansı Almaya Hak kazanırlar. Söz konusu bu lisans asla bir EASA lisansı değildir. Türkiye de eğitim alan pilot adayı mezun olduktan sonra SHGM – Milli Pilot Lisansı ile Türkiye milli sınırları için de faaliyet gösteren Havayolu ve diğer kurumlarda Pilot olarak istihdam edilebilirler çalışabilirler. Türkiyeden başka ülkede SHGM milli lisansı geçerli olmadığından ilerid başka ülkelerde çalışmak isterlerse; çalışmak istedikleri ülkenin bağlı olduğu kurallara göre pilot lisanslarını tekrardan almak veya uçuş ve teori eğitimleri nin büyük bir bölümünü sil baştan almaları gerekir.Adayların bu tercihi yaparken çok dikkatli olması gerekir.

Inter Pilot Academy; EASA kurallarına göre egitim programlarını oluşturduğundan dolayı; adayların tümü en baştan EASA Pilot Lisansı aldığından ileride ikinci bir lisans çevirme ve yeniden eğitim tazeleme veya fark eğitimi alma durumunda kalmazlar. Inter Pilot Academy Tarafından verilen eğitim sonunda adayın aldığı EASA -ATPL Frozen Lisansı Türkiye de hiç bir çevrim ve ilave sınava gerek kalmaksızın olduğu gibi  kabul edilmektedir.Kabul edildiğine dair resmi yönetmelik olan SHT-1 Madde 7 ve genelge olan  GENELGE UOD-2014/91.   de açıkça belirtilmiştir.

PİLOT EĞİTİM METOD VE YÖNTEMLERİ 

MODULER PILOT EĞİTİMİ 

Modüler pilot eğitimi adından anlaşılacağı üzere; aşama aşama modül  bazında verilen bir eğitim modelidir. Eğitim En temel pilot eğitimi başlangıcı olan PPL teori ve uçuş eğitimi ile başlar kademe kademe basit eğitim içerikli konulardan daha komplike konulara doğru ilerleyerek EASA ATPL-Frozen müfredatında öngörülen sıralamaya göre ATPL – Frozen aşamasına kadar eğitim devam eder. 

Inter Pilot Academy,modüler eğitim sistemini uygulamakta olup ilave olarak MCC,JOT,TYPE RAITING ve BASE TRAINING gibi Havayolu pilotu olma kariyer yolunda pilot adayının alması gereken tüm eğitimleri moduler ATPL-Frozen eğitimi ile birlikte EASA kurallarına göre KOMBİNE PAKET eğitim olarak vermektedir. 

ENTEGRE PILOT EĞİTİMİ 

Entegre pilot eğitim metodunda hedef ATPL-Frozen lisansı olup eğitim müfredatı tamamen bu hedefe göre planlanmış eğitimdir. Aşama aşama eğitim metodu uygulanmaz;direkt olarak ATPL Frozen uçuş ve teori eğitim müfredatı uygulanır ara verilemez eğitim bir bütün olduğundan baştan iyi karar verip ona göre başlamak gerekir.Eğitime ara verilmesi durumunda adayın kaybı çok daha büyük olur. EASA kuralları gereği Türkiye de eğitime başlayan pilot adayı EASA ya geçmek isterse bir çok terori ve uçuş eğitimini tekrar baştan alması gerekir.O neden le direkt olarak Avrupa Birliği tam üyesi ülkelerde EASA eğitimi ile başlamak çok daha avantajlıdır. Inter Pilot Academy entegre eğitim modeli uygulamamaktadır. 

MCL – MULTI CREW LICENCE – Çoklu Pilot Lisansı Eğitimi 

2000 li yılların başında Havayolu firmalarının direkt olarak pilot teminini hızlandırmak ve hava yolu SOP ve prosedurlerine göre adayı baştan havayolu kurumsal beklentilerine göre pilot yetiştirmek amacı ile ICAO nun onayı ile oluşturulmuş bir sistemdir..Diğer yöntemlere göre temel farklılığı adayın seçilmesinden sonra ki bu seçimi genelde havayolu kendisi yapar,aday seçme sürecinden sonra eğitim süreçleri sırası ile verilir. Gereken eğitim bütçesi ve eğitimin uygulanabilirliği pek çok unsurun ancak bir arada olduğunda uygulanabilir olan komplike bir eğitimdir.

AVIATION SCIENCE UNIVERSITY & ATPL-Frozen PILOT ( 4 Yıllık Üniversite Havacılık Bilimleri Fakültesi + EASA ATPL Frozen (Havayolu Nakliye Pilot Lisansı) 

Pilot adayına 4 yıllık üniversite eğitimini ve EASA ATPL Frozen pilot eğitimini aynı anda vermeye imkan tanıyan programdır. Aday 4 ıl boyunca Havacılık Bilimleri alanında lisans düzeyinde eğitim alır aynı zamanda EASA kuralları gereği PİLOT eğitimlerini de alır. Pilot eğitimi 4 yıla yayılmış bir plan dahilinde verilir.

İleri ye dönük bir vizyonla; Türkiye’de 4 Yıllık üniversite ve Pilot Eğitimi ni bir arada EASA kurallarına veren  yurt dışı uçuş eğitim danışmanlık firmasıyız. Eğitimin Sonunda öğrenci 3 yıllık Lisans düzeyinde üniversite diploması ile birlikte EASA ATPL -Frozen ( Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı ) na sahip üniversite mezunu pilot olarak mezun olur. 

Eğitim Danışma Hattı :

Şükrü YEŞİLER /  Uçuş Eğitim & Pilot Kariyer Planlama Koçu

e-mail : info@interpilotacademy.com

GSM    : 00 90 542 427 44 74