MCC – FNTP II (BEECHCRAFT-200 /PIPER PA 28 ARCHER / PIPER SENECA PA 34 )  Eğitimleri;Macaristan’da bulunan eğitim partnerimiz;  CAVOK Aviation tarafından Türkiye exclusive (Tek Yetkili)  partnerlik  ilişkimiz çerçevesinde; Cavok Aviation Kft. Uçuş Eğitim Okulunun ( Approved Training Organisation Certificate:HU.ATO.0053) FNPT II MCC eğitimleri için;çözüm ortaklığı işbirliği yaptığı Budapest, Hungary da bulunan MCC  simülatör eğitim merkezİnde; danışmanlık,koçluk ve aracılık hizmetimiz vasıtası ile verilmektedir.

DA42Simulator

MCC FNTP II BEECHCRAFT-200 / PIPER PA28 ARCHER / PIPER SENECA PA 34

MCC – FNTP II EĞİTİMİN AMACI  

MCC açılımı ;(Multi-Crew Co-operation) olup türkçemizde Çoklu Mürettabat Koordinasyon Eğitimi demektir. JAR-FCL gereği olarak pilot lisansı alabilmek ve pilot lisansına sahip kişilerce her sene tazelenmesi gereken bir eğitimdir. Temel olarak, birden fazla uçuş ekibi için lisanslanmış uçaklarda en az iki mürettebat olarak uçurulan hava araçlarında, ekibin bir parçası olarak çalışabilme yeteneğini geliştirir. Uçuşun her safhasında ve acil durumlarda PF ( Pilot Flying ) ve PNF( Pilot Non-Flying) PM(Pilot Monitoring ) arasında iş yükü dağılımını kontrol edebilmeyi öğretir. Ekip ruhu kazandırılması,bu eğitimin temel amacıdır. 

Özellikle yeni mezun olmuş IFR uçuş tecrübesi ve uçuş saati az olan pilotlar için havayolu pilotu olma kariyer hedefinde çok önemli bir kilometre taşı olan eğitimdir.İlk adım olarak, ekip içi iletişim ve CRM Crew Resource Management / Uçuş Mürettabatı Kaynak Yönetimi konusu eğitim sırasında bir kültür olarak adaylara kazandırılır. CRM ve MCC birbirinden ayrı düşünülemez CRM kültürü adaya;İletişim,Durumsal farkındalık, Problem çözebilme,Karar verebilme, Liderlik, Etkili takip,Stres yönetimi,Kişiler arası ilişki kurma yeteneği,Kritik yapabilme gibi özellikler kazandırır. 

MCC – FNTP II EĞİTİME KATILIM ŞARTLARI

Geçerli CPL lisansı (MCC eğitimine Başlamak için gereklidir) 

ICAO Level 4 İngilizce dil yeterlilik sertifikası

ME-IR Raiting

150 saat uçuş tecrübesi

50 saat PIC

9 saat çok motor 

MCC – FNTP II  / EĞİTİM İÇERİKLERİ

Multi Crew ortam tanıtımı,

Kokpit içi iletişim,

Çapraz check list kullanımı,

Brifing ve izleme,

İş yükünün dağılımı ve paylaşımı,

Acil durumda organize olma,

MCC – FNTP II /  KAPSAM VE KAZANIMLARI

MCC – FNTP II Eğitimin sonunda,pilotlar kokpit içi sistemlerin tanımı,fonksiyonları,kullanımı acil durum simulasyonlarında kokpit içi iletişim iş yükü paylaşımı kokpit içi ve dışı iletişim.

Uçuş ve seyrüsefer cihazlaının aktif kullanımı, pilot lu uçuş ve pilotsuz uçuş konularında eğitim pratikleri yapılır. Özellikle az uçuş saatine sahip IFR pilotlar için son derece faydalıdır. 

MCC FNTP II  TAMAMLAMA KRİTERLERİ 

Adaylar eğitimin sonunda yer dersleri,simülatör eğitimleri sonunda JAR FCL 1.262 de belirtilen kriterleri sağlayarak çok motora lisanslı uçak tipinde ekip olarak belirtilen koordinasyon ve işbirliği ile uçağı sevk ve idare etme kaabiliyetlerini başarı ile ortaya koymaları gereklidir. Eğitimin sonunda ise Appendices 1 and 2 to JAR–FCL 1.240 ye göre MCC bitirme sertifikası sahibi olurlar. Bu eğitimi tamamlayan adaylar Type Raiting eğitimine başlayabilirler. 

MCC FNTP II BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Pilot Kayıt Formu 

Pasaport Fotokopisi,(Resimli Sayfa en az 3 yıl geçerliliği olmalı)

EASA Class 1 MED Sağlık Raporu 

Lisans fotokopisi (CPL /IR /ME )

Kimlik Fotokopisi (Ön ve Arka taraf birlikte) 

ICAO Level 4 Dil sertifikası 

Pilot Log defteri son 3 sayfa fotokopisi

MCC – FNTP II EĞİTİM SÜRESİ 

Eğitim;en az iki pilota verilebilir,toplamda 6 period halinde uygulanır, 25 saat teori,20 saat pratik eğitim,10 saat Pilot in Flight 10 saat Pilot in not flight uçuşu yaptırılır. Toplam da 8 – 10 gün zaman alır.  

Eğitim Danışma Hattı :   BİLGİ TALEP & BAŞVURU FORMU

Şükrü YEŞİLER  / Uçuş Eğitim Danışmanı & Pilot Kariyer Planlama Koçu

e-mail : info@interpilotacademy.com                        GSM   : 00 90 542 427 44 74