MCC – FNTP II (AIRBUS 320 )  Eğitimleri;Macaristan’da bulunan;CAVOK Aviation Uçuş Okulu  tarafından satış acenteliği  ilişkimiz çerçevesinde verilmektedir. Cavok Aviation Kft. Uçuş Eğitim Okulunun ( Approved Training Organisation Certificate:HU.ATO.0053) yetkisi ve MCC-FNPT II A320  eğitimleri için;çözüm ortaklığı işbirliği yaptığı  simülatör eğitim merkezlerinde Cavok Aviation Uçuş okulu tarafından verilmektedir.  

Ayrıca firmamız bağımsız olarak; Aracılık hizmeti verilen tüm MCC – FNTP II (AIRBUS 320 & BOEING 737 SERIES ) MCC-JOT Eğitimleri; EASA ve ICAO ülkelerinde bulunan;Tip eğitim merkezleri tarafından ilgili merkezin yetkileri altında ve yetkili tip eğitim merkezleri tarafından adaya verilen eğitimlerdir. Firmamız sadece aracılık ve danışmanlık hizmeti sağlar. MCC-JOT eğitimi talep eden adaylara;istekleri doğrultusunda (Aracılığımızla Teklif alıp teklif vermek sureti ile) anlık sağlanan freelance-bagımsız bir aracılık hizmetidir, Adayın;aracılık hizmetimizi ve teklifi kabul etmesi durumunda; uygun teklif ve slot zamanı veren MCC-JOT eğitim merkezine herhangi bir acentelik ilişkisi olmadan bağımsız ve talebe göre anlık iletişim kurularak aracılık hizmetimiz vasıtası ile talep eden aday, yetkili MCC-JOT eğitim merkezine yönledirilerek hizmet sağlanır. “” 

Pilots

MCC & JOT  FNTP II (AIRBUS 320 / BOEING 737): MCC Eğitimleri EASA veya ICAO ülkelerinde;sadece başvuran adayın yönlendirildiği aday bazlı işbirliği yapılan Simülatör ve Tip eğitim merkezlerinde ilgili merkezin yetkileri altında sağlanır.

MCC (Multi Crew Cooperation) – FNTP II (AIRBUS 320 / BOEING 737) EĞİTİMİN AMACI  

MCC açılımı ;(Multi-Crew Co-operation) olup Türkçe de Çoklu Mürettebat Koordinasyon Eğitimi demektir.  Temel olarak, birden fazla uçuş ekibi için lisanslanmış uçaklarda en az iki mürettebat olarak uçurulan hava araçlarında, ekibin bir parçası olarak çalışabilme yeteneğini geliştirir. Uçuşun her safhasında ve acil durumlarda iş yükü dağılımı eğitimidir.Eğitim sırasında; PF ( Pilot Flying ),  PNF( Pilot Non-Flying) ve PM(Pilot Monitoring) modlarda uçuşlar yapılır.Ekip ruhu kazandırılması,bu eğitimin bir diğer amaçlarındandır.  

MCC A 320 FNPT II eğitimine katılacak adayın en geç son 3 ay içinde lisanslı simülatör veya reel uçuşta   IFR şartlarda uçmuş olması gereklidir.

MCC eğitimi; AIRBUS 320 FNPT II simülatörlerde; tecrübeli eğitmenlerden tarafından verilmektedir.Bu eğitim Macaristan’da veya Macaristan dışında diğer EASA ülkelerinde; A320 FNPT II simülatörü envanterinde olan ve işletmesi altında bulunan; Cavok Aviation Kft nin işbirliği yaptığı çözüm ortakları tesis ve simülatörleri aracılığı ile verilmektedir.

A 320 MCC eğitiminde;özet olarak,ekip içi iletişim ve CRM Crew Resource Management / Uçuş Mürettabatı Kaynak Yönetimi konusu eğitim sırasında bir kültür olarak adaylar kazanım sağlar. CRM ve MCC birbirinden ayrı düşünülemez CRM kültürü adaya;İletişim,Durumsal farkındalık, Problem çözebilme,Karar verebilme,Etkili takip,Stres yönetimi,Kişiler arası ilişki kurma yeteneği,Kritik yapabilme gibi kazanımlar hedeflenir. 

MCC – FNTP II (AIRBUS 320 ) EĞİTİME KATILIM ŞARTLARI

Geçerli CPL lisansı (MCC eğitimine Başlamak için gereklidir) 

ICAO Level 4 İngilizce dil yeterlilik sertifikası

ME-IR Raiting

150 saat uçuş tecrübesi

50 saat PIC

9 saat çok motor 

MCC – FNTP II (AIRBUS 320 ) / EĞİTİM İÇERİKLERİ

Multi Crew ortam tanıtımı,

Kokpit içi iletişim,

Çapraz check list kullanımı,

Brifing ve izleme,

İş yükünün dağılımı ve paylaşımı,

Acil durumda organize olma,

MCC FNTP II (AIRBUS 320 ) BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Pilot Kayıt Formu 

Pasaport Fotokopisi,(Resimli Sayfa en az 3 yıl geçerliliği olmalı)

EASA Class 1 MED Sağlık Raporu 

Lisans fotokopisi (CPL /IR /ME )

Kimlik Fotokopisi (Ön ve Arka taraf birlikte) 

ICAO Level 4 Dil sertifikası 

Pilot Log defteri son 3 sayfa fotokopisi

MCC – FNTP II (AIRBUS 320 ) EĞİTİM SÜRESİ 

Eğitim;en az iki pilota verilebilir,toplamda 6 period halinde uygulanır, 25 saat teori,20 saat pratik eğitim,10 saat Pilot in Flight 10 saat Pilot in not flight uçuşu yaptırılır. Toplam da 8 – 10 gün zaman alır.  

Bilgi Hattı :   BİLGİ TALEP & BAŞVURU FORMU

Şükrü YEŞİLER  

e-mail : info@interpilotacademy.com                        GSM   : 00 90 542 427 44 74