maxresdefault.jpg MEP-IR

EASA – ME – IR (A) / MULTI ENGINE – INSTUREMENT – ÇOK MOTOR ALETLİ UÇUŞ EĞİTİMİ  

EĞİTİMİN AMACI

Pilot eğitiminde ME – IR – Multi Engine Insturement eğitimi ve tecrübesi SEP-IRve MEP uçuş tecrübesine ilave olarak verilen bir eğitimdir. ME-IR eğitimleri iki motorlu uçaklarda verilmektedir.Çok motor aletli uçuş adaya çok motor aerodinamiği,performansı,davranış şekilleri konusunda tecrübe edinilmesini sağlamaktadır. Bu eğitimden sonra adaylar IMC şartlarda çok motor uçaklarla uçuş yapma yetkisine sahip olurlar.

Inter Pilot Academy; profesyonel pilot kariyer yolunda ME-IR Multi Engine -Insturement eğitimi öğrenci için ileri aşamalarda havayolu sınav ve elemelerinde MEP-IR tecrübesi olması mutlaka alınması gereken eğitimdir. Bu eğitimden sonra aday CAT 1 ve üstü koşullarda IFR şartlarda IMC hava şatlarında uçuş yapma yetkisi elde ederler,Inter Pilot Akademy; adaylara compleks tabir edilen kategori uçaklarda ME-IR eğitimi verilir ve  adayı geleceğin kaptanı olma yolunda en ideal şartlarda hazırlamak için planlanmış eğitimlerdir. 

EASA ME – IR (A) / EĞİTİME KATILIM ŞARTLARI

En az Lise ve dengi okul mezunu olmak,

En az 17 yaşından gün almış olmak,

Minimum; EASA kurallaına göre Class 2 Part-MED Sağlık Raporu,IR yetkiye onaylı 

Geçerli PPL (A) lisansı  

Gecerli SEP -IR Lisansı

Gecerli MEP – CR Lisansı 

En az 70 saat PIC uçuş log edilmiş olmalı

CPL(A) yada ATPL Teori kurslarından birini almış ve yazılı sınavını başarı ile geçmiş olmak

 ICAO Level 4 ingilizce dil sertifikasyonu sağlanmış olmalı.  

ÖNEMLİ NOT : (İnter Pilot Academy sıfır ingilizcesi olan adaylara;eğitimin ilk adımı olarak önce ICAO Level 4 seviyesinde online eğitimi vermektedir,ICAO Level 4 ingilizce eğitimi ATPL-Frozen eğitim paketine dahildir.

EASA ME -IR (A) / EĞİTİM İÇERİKLERİ

TEORİ & Similator : Öğrenciler ME-IR teori eğitimin de yazılı ve CBT  soft copy kaynaklardan  ön teori eğitimi alırlar,ayrıca simulatör eğitiminde uçuş öncesi pratik uçuş eğitimi alırlar. 

UÇUŞ DERSLERİ : ME-IR (A) öğrencileri uçuş  dersleri sırasında aşağıdaki konuları uçuş öğretmenleri ile birlikte yapacakları uçuş derslerinde ve solo uçuşlarda öğrenirler.Toplam da 5 saat uçuş dersi alırlar. 

Kötü hava şartlarında CAT 1 şartları ve üstü şartlarda uçuş yapma,

IMC şartlarda uçuş teknikleri,

Holding usulleri,paterne giriş çıkış terk ediş usulleri 

Tek motor acil durum şartlarında ve Çift motor normal şartlarda Hassas ve Hassas olmayan yaklaşma 

EASA ME-IR (A) / EĞİTİM KAPSAM VE KAZANIMLARI

EASA ME-IR (A) Eğitimin sırasında,öğrenci ME-IR Multi Engine uçak kullanma  konusunda ilk çok motor IR eğitimini almış olur ve ME-IR Uçuş usüllerini öğrenmiş olurlar. Havayolu pilotu olma yolunda Inter Pilot Academy nin sağladığı profesyonel çok motor aletli uçuş eğitiminde öğrenci IMC şartlarda her türlü VFR ve IFR iniş,kalkış,ve yaklaşma usullerini öğrenerek ME -IR konusunda maksimum bilgi ve beceri seviyesinde eğitimlerini tamamlarlar.

EASA ME-IR (A) / EĞİTİMİ TAMAMLAMA KRİTERLERİ 

EASA ME-IR UÇUŞ ; adaylar eğitim sonunda önce tecrübeli uçuş öğretmenleri ile son CAA bitirme sınavına hazırlanırlar,uçuş öğretmeninin son kontrol sınavına sonrası öğretmen onayı na müteakip 1 saat süren son kontrol uçuş sınavına girerler.Bu uçuş sınavında; tek motora kalma acil durumunda veya çift motor şartlarında hassas ve hasas olmayan yaklaşma usulleri ,holding ve paterne giriş çıkış terkediş usulleri,IMC şartlarda CAT 1 ve üstü koşullarında IFR uçuş yapma  konularında öğrencinin uçuş pratik bilgisi test edilir.  

EASA ME-IR (A) / EĞİTİME BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Başvuru Formu 

Pasaport Fotokopisi,(Resimli Sayfa en az 3 yıl geçerliliği olmalı)

EASA Class 2 MED Sağlık Raporu 

Kimlik Fotokopisi (Ön ve Arka taraf birlikte) 

Log Book son 3 sayfa fotokopisi

PPL (A) Lisansı

Gecerli SEP -IR Lisansı

Gecerli MEP – CR Lisansı 

ICAO Level 4 İngilizce sertifikası 

EASA ME-IR (A)  / EĞİTİM SÜRESİ 

EASA ME-IR (A)  eğitimi adayların verilen eğitimler sonucunda sınavlarını zamanında başarılı olarak vermesi ve hava şartları ile doğrudan ilişkili olarak ortalama 7 – 10  gün teori ve Similatör eğitimi 5 saat ME-IR uçuş eğitimi sürmektedir. 

Eğitim Danışma Hattı :

Şükrü YEŞİLER / PILOT / Uçuş Eğitim & Pilot Kariyer Planlama Koçu

e-mail : info@interpilotacademy.com

GSM   : 00 90 542 427 44 74