11_TecnamP2006T_snTBD_e15_e.jpg MEP

EASA – MEP (A) / MULTI ENGINE PISTON – ÇOK MOTOR EĞİTİMİ  

EĞİTİMİN AMACI

Pilot eğitiminde MEP – Multi Engine Raiting eğitimi ve tecrübesi tek motor uçaklardaki uçuş tecrübesine ilave olarak verilen bir eğitimdir. MEP eğitimleri iki motorlu uçaklarda verilmektedir.Çok motor uçuşu adaya çok motor aerodinamiği,performansı,davranış şekilleri konusunda tecrübe edinilmesini sağlamaktadır. Bu eğitimden sonra adaylar VMC şartlarda çok motor uçaklarla uçuş yapma yetkisine sahip olurlar.

Inter Pilot Academy; profesyonel pilot kariyer yolunda MEP- Multi Engine eğitimi öğrenci için çok önemli aşamadır. İleri aşamalarda havayolu sınav ve elemelerinde MEP ve özellikle de MEP-IR tecrübesi olması ve eğitim almış olmak,adayı geleceğin kaptanı olma yolunda en ideal şartlarda hazırlamak için planlanmış eğitimlerdir. 

EASA MEP (A) / EĞİTİME KATILIM ŞARTLARI

En az Lise ve dengi okul mezunu olmak,

En az 17 yaşından gün almış olmak,

Minimum; EASA kurallaına göre Class 2 Part-MED Sağlık Raporu,

Geçerli PPL (A) lisansı  

En az 70 saat PIC uçuş log edilmiş olmalı

IR(A),CPL(A) yada ATPL Teori kurslarından birini almış ve yazılı sınavını başarı ile geçmiş olmak

Kursa başlamak için en az intermediate seviyesinde (okuma,yazma,anlama) ingilizce bilgisi,Bitirme check ride sınavına girmeden önce ICAO Level 4 ingilizce dil sertifikasyonu sağlanmış olmalı.  

ÖNEMLİ NOT : (İnter Pilot Academy sıfır ingilizcesi olan adaylara;eğitimin ilk adımı olarak önce ICAO Level 4 seviyesinde online eğitimi vermektedir,ICAO Level 4 ingilizce eğitimi ATPL-Frozen eğitim paketine dahildir.

EASA MEP (A) / EĞİTİM İÇERİKLERİ

TEORİ & Similator : Öğrenciler MEP teori eğitimin de yazılı ve CBT  soft copy kaynaklardan 15 saat eğitim alırlar,ayrıca simulatör eğitiminde uçuş öncesi pratik uçuş eğitimi alırlar. 

UÇUŞ DERSLERİ : MEP (A) öğrencileri uçuş  dersleri sırasında aşağıdaki konuları uçuş öğretmenleri ile birlikte yapacakları uçuş derslerinde ve solo uçuşlarda öğrenirler.Toplam da 6 saat uçuş dersi alırlar. 

Güçlü motora sahip uçağın kontrol edilmesi ve yönetilmesi,

Daha kompleks uçuş kumanda sistemlerinin kullanımı ve yönetilmesi,

Normal ve Acil durum şartlarında meydan trafik patern çalışması

EASA MEP (A) / EĞİTİM KAPSAM VE KAZANIMLARI

EASA MEP (A) Eğitimin sırasında,öğrenci ME Multi Engine uçak kullanma  konusunda ilk temel eğitimini almış olur ve ME Uçuş usüllerini öğrenmiş olurlar. Havayolu pilotu olma yolunda Inter Pilot Academy nin sağladığı profesyonel çok motor uçuş eğitiminde öğrenci VMC şartlarda her türlü VFR,iniş,kalkış,ve yaklaşma usullerini öğrenerek ME konusunda maksimum bilgi ve beceri seviyesinde MEP eğitimlerini .

EASA MEP (A) / EĞİTİMİ TAMAMLAMA KRİTERLERİ 

EASA MEP UÇUŞ ; adaylar eğitim sonunda önce tecrübeli uçuş öğretmenleri ile son CAA bitirme sınavına hazırlanırlar,uçuş öğretmeninin son kontrol sınavına sonrası öğretmen onayı na müteakip 1 saat süren son kontrol uçuş sınavına girerler.Bu uçuş sınavında; hava sahası kullanım usulleri,tek motora kalma acil durumunda meydan trafik patern uçuşu,normal şartlarda ME meydan trafik patern uçuşu  konularında öğrencinin uçuş pratik bilgisi test edilir.  

EASA MEP (A) / EĞİTİME BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Başvuru Formu 

Pasaport Fotokopisi,(Resimli Sayfa en az 3 yıl geçerliliği olmalı)

EASA Class 2 MED Sağlık Raporu 

Kimlik Fotokopisi (Ön ve Arka taraf birlikte) 

Log Book son 3 sayfa fotokopisi

PPL (A) Lisansı

ICAO Level 4 İngilizce sertifikası 

EASA MEP (A)  / EĞİTİM SÜRESİ 

EASA MEP (A)  eğitimi adayların verilen eğitimler sonucunda sınavlarını zamanında başarılı olarak vermesi ve hava şartları ile doğrudan ilişkili olarak ortalama 15  gün teori eğitimi 6 saat uçuş eğitimi sürmektedir. 

Eğitim Danışma Hattı :

Şükrü YEŞİLER / PILOT / Uçuş Eğitim & Pilot Kariyer Planlama Koçu

e-mail : info@interpilotacademy.com

GSM   : 00 90 542 427 44 74