ImageView

TÜRKİYE VE DÜNYA DA YETKİLİ OTORİTELER 

Tüm dünyada iletişim baş döndürücü bir hızla gelişmekte ve beraberinde iletişim ve ulaşım araçlarıda gelişmektedir. Bu gelişme doğrultusunda ticari hava yolu taşımacılığı büyümede en ön sıralarda yer almaktadır. Bu gelişme iyi eğitim almış,kaliteli pilot ihtiyacını da beraberinde getirmektedir.

Günümüz dünyasında; sivil havacılık alanını düzenleyen kurum,organizasyonlar ve otoriteler pilot eğitimi ile ilgili kural ve şartları belirlemiş olup eğitim faaliyetinde bulunan tüm eğitim kurumları bağlı oldukları otorite nin ortaya koyduğu kurallara göre yetkili kurumlar tarafından pilot eğitimleri verilir,sınavları yapılır ve lisanslama işlemleri yapılır. 

Logo_EN

ICAO INTERNATIONAL CIVIL AVIATION ORGANISATION – ( Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü )

Birleşmiş Milletler Teşkilatına bağlı olarak, 1944   yılında kurulmuş. Chicago Konvansiyonu’nu baz alarak   örgüt haline gelen ICAO’nın 191 ülkeden oluşan üyesi mevcut merkezi ise Kanada – Montreal’de yer almaktadır.Dünya üzerinde sivil havacılık ile ilgili kuralları düzenleyen ve denetleyen bir kurumdur. 

EASA LOGO

EASA – EUROPEAN AVIATION SAFETY AGENCY – (Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı)

Avrupa birliği Tam üyesi 28 Ülkenin Oluşturduğu Havacılık otoritesidir. Bu ülkeler den Alınan lisanslar Türkiye de hiç bir ilave çevrim,ilave uçuş ve işleme gerek kalmaksızın olduğu gibi kabul edilmektedir.Türkiye EASA sistemine üye değildir. 

FAA_Logo.5441681a21296

FAA FEDERAL AVIATION ADMINISTRATION(Federal Havacılık İdaresi)

FAA 1958 yılında kurulmuş 1966 da   bugünkü adını almıştır. Amerika’nın siyasi etki alanının hakim olduğu ülkeler tarafından kabul edilmektedir. Amerika,orta ve güney Amerika ülkelerinde, uzak doğu, orta doğu,pasifik ülkeleri,Çin ve Afrika ülkelerinde FAA lisansı kabul edilmektedir.Avrupa birliği Tam üyesi EASA ülkelerinde kullanım öncesi FAA lisansının EASA lisansına çevrilmesi gerekir.

indir

SHGM – SIVIL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ( Directorate General Civil Aviation )

Türkiye tek yetkili Sivil Havacılık otoritesi olup Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren resmi kurumdur. Türkiye de pilot eğitimleri,lisanslama kanun ve yönetmeliklerinin yayımlanması uygulanması denetlenmesi ve diğer otoriteler olan EASA,FAA,ICAO gibi kuruluşlarla ilişkileri yürüten ve yöneten kurumumuzdur. Türkiye sınırları içinde (Uçuş Eğitim Kurumlarından) eğitim alıp Pilot Lisansı almaya hak kazanan adaylar SHGM – Milli Pilot Lisansı Almaya Hak kazanırlar. 

PİLOT EĞİTİM METOT VE YÖNTEMLERİ 

MODULER PILOT EĞİTİMİ 

Modüler pilot eğitimi adından anlaşılacağı üzere; aşama aşama modül  bazında verilen bir eğitim modelidir. Eğitim  pilot eğitimi başlangıcı olan PPL teori ve uçuş eğitimi ile başlar EASA ATPL-Frozen müfredatında öngörülen sıralamaya göre ATPL – Frozen aşamasına kadar eğitim devam eder. Ayrıca ATPL Frozen eğitimlerine; MCC,JOT eğitimleri ilave edilerek kombine paket halinde eğitim alınabilir. 

ENTEGRE PILOT EĞİTİMİ 

Entegre pilot eğitim metodunda uçuş sınavları eğitimin en sonunda yapılır.Aşamalı modüler eğitim metodu uygulanmaz;direkt olarak ATPL Frozen uçuş ve teori eğitim müfredatı uygulanır ara verilemez tüm check ride işlemleri sürecin sonunda yapılır eğitim bir bütün olduğundan baştan iyi karar verip ona göre başlamak gerekir.Eğitime ara verilmesi durumunda adayın kaybı çok daha büyük olur.

MCL – MULTI CREW LICENCE – Çoklu Pilot Lisansı Eğitimi 

2000 li yılların başında Havayolu firmalarının direkt olarak pilot teminini hızlandırmak ve hava yolu SOP ve prosedürlerine göre adayı baştan havayolu kurumsal beklentilerine göre pilot yetiştirmek amacı ile ICAO nun onayı ile oluşturulmuş bir sistemdir..Diğer yöntemlere göre temel farklılığı adayın seçilmesinden sonra ki bu seçimi genelde havayolu kendisi yapar,aday seçme sürecinden sonra eğitim aşamaları sırası ile havayolu firması arafından verilir.Komplike bir eğitim metodudur. 

AIR TRANSPORT-PROFESSIONAL PILOT (PILOTAGE) FACULTY & ATPL-Frozen PILOT ( 3 Yıllık Üniversite Air Transport – Pilotaj Fakültesi  + EASA ATPL Frozen (Havayolu Nakliye Pilot Lisansı) 

Pilot adayına 3 yıllık üniversite eğitimini ve EASA ATPL Frozen pilot eğitimini aynı anda vermeye imkan tanıyan programdır. Aday 3,5  yıl Hazırlık + Üniversite Pilotaj alanında lisans düzeyinde üniversite eğitimi alır aynı zamanda EASA-ATPL Frozen lisans uçuş eğitimlerini alır.  

Eğitimin Sonunda öğrenci 3 yıllık Lisans düzeyinde üniversite diploması ile birlikte EASA ATPL -Frozen ( Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı ) na sahip üniversite mezunu pilot olarak mezun olur. 

Bilgi Hattı :

Şükrü YEŞİLER 

e-mail : info@interpilotacademy.com

GSM    : 00 90 542 427 44 74