cockpit.jpg SEP IR

EASA – SEP – IR (A) / SINGLE ENGINE – INSTUREMENT RAITING 

EĞİTİMİN AMACI

Pilot eğitiminde IR – Insturement Raiting aletli uçuş eğitimi ve tecrübesi son derece önemlidir. IR eğitimleri SE Single Engine için de verilmektedir. Tek motor aletli uçuş yetkisi PPL aşamasından sonra verilen bir eğitimdir. Pilot kariyeri için en önemli eğitim aşamasıdır.PPL lisans eğitimi havacılığa ilk adımın atıldığı başlangıç ancak çok önemli eğitim aşamasıdır. İleride alınacak tüm eğitimler bu temel üzerine ilave edilecektir.

Inter Pilot Academy; profesyonel pilot kariyer yolunda SE-Instuement eğitimi öğrenci çok önemli bir kilometre taşıdır. İleri aşamalarda havayolu sınav ve elemelerinde IR tecrübesinin getirdiği,CAT 1 şartlarında eğitim almış olmak,yüksek irtifa aletli uçuşlar ve IR simulator tecrübeleri adayı geleceğin kaptanı olma yolunda en ideal şartlarda hazırlamak için planlanmış eğitimlerdir. 

EASA SEP – IR (A) / EĞİTİME KATILIM ŞARTLARI

En az Lise ve dengi okul mezunu olmak,

En az 17 yaşından gün almış olmak,

Minimum; EASA kurallaına göre Class 2 Part-MED Sağlık Raporu,

Geçerli PPL (A) lisansı ve NVFR yetkisi 

En az 50 saat PIC uçuş log edilmiş olmalı

IR(A),CPL(A) yada ATPL Teori kurslarından birini almış ve yazılı sınavını başarı ile geçmiş olmak

Kursa başlamak için en az intermediate seviyesinde (okuma,yazma,anlama) ingilizce bilgisi,Bitirme check ride sınavına girmeden önce ICAO Level 4 ingilizce dil sertifikasyonu sağlanmış olmalı.  

ÖNEMLİ NOT : (İnter Pilot Academy sıfır ingilizcesi olan adaylara;eğitimin ilk adımı olarak önce ICAO Level 4 seviyesinde online eğitimi vermektedir,ICAO Level 4 ingilizce eğitimi ATPL-Frozen eğitim paketine dahildir.

EASA SEP – IR(A) / EĞİTİM İÇERİKLERİ

TEORİ & Similator : Öğrenciler IR teori eğitimin de yazılı ve CBT  soft copy kaynaklardan eğitim alırlar,ayrıca simulatör eğitiminde uçuş öncesi pratik uçuş eğitimi alırlar. 

UÇUŞ DERSLERİ : SEP – IR(A) öğrencileri uçuş  dersleri sırasında aşağıdaki konuları uçuş öğretmenleri ile birlikte yapacakları uçuş derslerinde ve solo uçuşlarda öğrenirler.Toplam da 50 saat uçuş dersi alırlar. 

Kalkış,

IFR Seyrüsefer ve yaklaşma

IFR Nevigasyon

Hasas ve Hasas Olmayan Yaklaşma usulleri

Pas Geçme ve Fiks üzerinde bekleme usulleri,

EASA SEP – IR(A) / EĞİTİM KAPSAM VE KAZANIMLARI

EASA SEP – IR(A) Eğitimin sırasında,öğrenci IR Insturement Raiting konusunda ilk temel eğitimini almış olur ve IFR Uçuş usüllerini öğrenmiş olurlar. Havayolu pilotu olma yolunda Inter Pilot Academy nin sağladığı profesyonel aletli uçuş eğitiminde öğrenci gece ve gündüz şartlarda CAT I görüş şartlarında her türlü aletli,iniş,kalkış,seyrüsefer ve yaklaşma usullerini öğrenerek maksimum bilgi ve beceri seviyesinde mezun olurlar.

EASA SEP – IR (A) / EĞİTİMİ TAMAMLAMA KRİTERLERİ 

EASA PPL UÇUŞ ; adaylar eğitim sonunda önce tecrübeli uçuş öğretmenleri ile son CAA bitirme sınavına hazırlanırlar,uçuş öğretmeninin son kontrol sınavına girebilir onayı na müteakip 1,5 saat süren son kontrol uçuş sınavına girerler.Bu uçuş sınavında;aletli,iniş,kalkış,seyrüsefer ve yaklaşma  konularında öğrencinin uçuş pratik bilgisi test edilir.  

EASA SEP – IR (A) / EĞİTİME BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Başvuru Formu 

Pasaport Fotokopisi,(Resimli Sayfa en az 3 yıl geçerliliği olmalı)

EASA Class 2 MED Sağlık Raporu 

Kimlik Fotokopisi (Ön ve Arka taraf birlikte) 

Log Book son 3 sayfa fotokopisi

PPL (A) ve NVFR lisansı 

ICAO Level 4 İngilizce sertifikası 

EASA SEP – IR (A)  / EĞİTİM SÜRESİ 

EASA SEP – IR(A)  eğitimi adayların verilen eğitimler sonucunda sınavlarını zamanında başarılı olarak vermesi ve hava şartları ile doğrudan ilişkili olarak ortalama 15 – 25 gün sürmektedir. 

Eğitim Danışma Hattı :

Şükrü YEŞİLER

PILOT / Uçuş Eğitim & Pilot Kariyer Planlama Koçu

e-mail : info@interpilotacademy.com

GSM   : 00 90 542 427 44 74