013

EASA-PRO & EASA-ULTIMATE  Uçuş Eğitimleri;Macaristan’da bulunan eğitim partnerimiz;  CAVOK Aviation tarafından Türkiye exclusive (Tek Yetkili)  partnerlik  ilişkimiz çerçevesinde; Cavok Aviation Kft. Uçuş Eğitim Okulunun ( Approved Training Organisation Certificate:HU.ATO.0053) nolu yetkisi kapsamında ve Macaristan da bulunan tesis,uçakları, kadro, FNPT II simülatör eğitimi çözüm ortaklığı işbirlikleri,ekipman ve altyapısı vasıtası ile verilmektedir.

EASA-PRO / 256,30 Saat Top.Uçuş AIRLINE PILOT PROGRAM/ATPL–Frozen(CPL/MEP–IR+ATPL TEORİ+MCC+A320 JOT) 

EASA-ULTIMATE / 300,30 Saat Top.Uçuş AIRLINE PILOT PROGRAM /ATPL – Frozen (CPL/MEP – IR +ATPL TEORİ+MCC+A320 JOT)

EĞİTİMİN AMACI

Kariyerinde hiç bir uçuş tecrübesi olmayan pilot adaylarına yönelik olarak hazırlanmış sıfır bilgi ve tecrübe seviyesinden başlayarak EASA – ATPL – Frozen (Havayolu Nakliye Pilot Lisansı) seviyesine kadar olan eğitimi kapsamaktadır.Bu eğitimi tamamlayan adaylar; ikinci kaptan olarak (First Officer) yolcu yada kargo taşımacılığı yapan yada başka ticari amaçlar için faaliyet gösteren uçuş operasyonu yapan firmalara başvurabilirler.

MCC (Multi Crew Cooperation) Çoklu Mürettebat Koordinasyon eğitimi EASA-PRO EASA-ULTIMATE-Airline Pilot Program eğitim programına dahil edilmiştir.Başvuru ve mülakat süreçlerinde; MCC eğitimine sahip olmak;adayın bilgi ve tecrübe birikimine olumlu katkı yapmaktadır. Özellikle yeni mezun ve 200 saat civarı low time pilot tabir edilen az uçuş saatine sahip pilotlar için Boeing ve Airbus gibi uçakların tip eğitimi öncesi önemli ve gerekli bir eğitimdir. Adaylar MCC eğitimini; Beachcraft,Tecnam,Piper PA34 uçaklarının simülatörü FNTP II (Flight and Navigation Procedures Trainer) ile alarak IFR uçuş tecrübelerini geliştirmiş olurlar. 

JOT ( Jet Orientation Training ) eğitimi EASA-PRO & EASA-ULTIMATE Airline Pilot Proğram paketine dahildir. AIRBUS 320 FNPT II (Flight and Navigation Procedures Trainer) simulatorü ile verilir. JOT eğitimi;piston motor veya Turboprop uçuş tecrübesinden bir üst segment olan JET serisine geçiş için tasarlanmış geçiş eğitimidir. JOT eğitimini eğitim programlarımıza dahil ve entegre ederek adayların havayolu seçme mülakatlarında diğer sınav rakiplerine göre donanımlı ve ileri seviye bilgili olmaları hedeflenmiştir. 

Hedef odaklı farklı bir vizyonla, havayolu firmalarının, eğitimde önem verdikleri detaylar analiz edilerek eğitim programları oluşturulmaktadır. Başarı ile eğitimlerini tamamlayan adaylar dünyada pek çok ülke tarafından uluslararası alanda kabul gören EASA-ATPL frozen lisansı eğitimini tamamlayarak profesyonel meslek yaşamlarına hazırlanmış olurlar..Türkiye de eğitim alındığında Milli SHGM Lisansı alınabilir, alınan lisans EASA lisansının sağladığı uluslararası alanda geçerlilik-kabul edilme açısından adaya benzer imkanlar sağlamayabilir.

EĞİTİME KATILIM ŞARTLARI

En az Lise ve dengi okul mezunu olmak,

En az 18 yaşından gün almış olmak, (CPL (Commercial Pilot Licence -Ticari Pilot Lisansı Check Ride (CPL – Son Uçuş Kontrol Uygulamalı sınava girdiği tarih itibari ile adayın 21 yaşından gün almış olması gereklidir.) 

EASA kurallarına göre Class 1  Sağlık Raporu, (Başvuru öncesi Türkiye deki yetkili hastahanelerden 1.SINIF PİLOTLUĞA ELVERİŞLİDİR sağlık raporu  ve Macaristan’a ilk geldiğinde EASA-JAR FCL-3 Kriterlerine göre tekrardan CLASS 1 sağlık raporu alması gereklidir. (Türkiyede başvuru öncesi alınan sağlık raporu adayın gerekli sağlık kriterlerine sahip olup olmadığını anlamak için olup sadece kontrol ve sonradan ortaya çıkabilecek riskleri önleme amaçlıdır. Aday Macaristan’a ilk geldiğinde EASA-JAR FCL-3 Kriterlerine göre tekrardan CLASS 1 sağlık raporu alması gereklidir.

En az; pre-intermediate B1, intermediate B2 veya ICAO Level 4 seviyesinde (konuşma,okuma,yazma,anlama) kabiliyetlerinin tümüne eşit seviyede hakim ingilizce bilgisi,

ÖNEMLİ NOT : ICAO Level 4 ingilizce seviyesinde olmayan adayların;eğitimin ilk adımı olarak önce ICAO Level 4 seviyesinde online havacılık ingilizcesi seviye tespit sınavına hazırlık uzaktan e-learning eğitimine ilave olarak adayın yaşadığı şehirde dışardan kendi imkanları ile ilave ingilizce kursuna giderek en az B 1 veya ICAO Level 4 ingilizce dil seviyesini  tamamlaması gerekmektedir.  

EASA-PRO EASA-ULTIMATE / EĞİTİM İÇERİKLERİ

ICAO Level 4 Havacılık İngilizcesi seviye tespit sınavına hazırlık,  ( Online – E- Learning-Self Study / Uzaktan Eğitim) 

PPL Teori eğitimi ( Online – E- Learning-Self Study / Uzaktan Eğitim) 

PPL Uçuş Eğitimi

NVFR-Gece Uçuşu Eğitimi,

ATPL Teori, ( Online – E- Learning-Self Study / Uzaktan Eğitim) 

PIC-Time Building Uçuşları,

SE/IR  Tek motor aletli uçuş eğitimi

ME / CR Çok Motor uçuş eğitimi

ME / IR Çok Motor Aletli Uçuş Eğitimi

MCC / Multi Crew Coordination with FNPT II

JOT / Jet Orientation Training with FNPT II 

Check Ride – CAA Kontrol Uçuşları

EASA PROEASA-ULTIMATE / EĞİTİM KAPSAM VE KAZANIMLARI

Eğitimin sonunda,VFR ve IFR uçuş kuralları,yaklaşma,iniş ve kalkış kuralları ve pratikleri,Euro Control Havasahası seyrüsefer kuralları teori ve pratik tecrübeleri, EASA ATPL 14 yer dersi konularının tümünün teori derslerinde öğrenilmesi ve sınavda başarı ile belgelenmesi, chart,harita ve nevigasyon aletleri kullanım usullerinin öğrenilmesi,acil durum şartlarının teori ve pratik olarak uygulanarak öğrenilmesi,birden farklı meydanlarda eğitim çalışması yaparak NDB,VOR gibi aletli uçuş eğitimi için çok önemli ve vazgeçilmez olan yardımcı seyrüsefer istasyonlarının kulanım ve tekniklerinin öğrenilmesi ve pekiştirilmesi,NOTAM,ağırlık hesaplama,ILS aletli iniş sistemi kullanımı ve esaslarının tam manası ile öğrenilmesi ve uygulanmasıdır.  

EĞİTİMİ TAMAMLAMA KRİTERLERİ 

Planlı bir proğram doğrultusunda uygulanan eğitimlerin; EASA kurallarına göre başarı yada başarısızlık kriterleri son derece net ve belirgin olarak tanımlanmıştır. Adaylar eğitim akış planı doğrultusunda online uzaktan eğitim ile teori derslerini tamamladıklarında öngörülen sınavı vererek bir sonraki eğitim aşamasına geçerler. ATPL 14 ders için tamamından en az 70 geçer puan alarak başarı göstermeleri gerekmektedir.

Uçuş eğitimleri tecrübeli ve konusunun uzmanı; Cavok Aviation kadrosunda bulunan uçuş öğretmenleri tarafından verilmektedir. Öğrenci adayı uçuş öğretmeni tarafından kayıt olduğu programın EASA tarafından belirlenen eğitim konularına göre uçuş eğitimleri tamamlanır ve uçuş kontrol sınavına hazırlanır. CAA Sivil Havacılık İdaresi tarafından görevlendirilen Check Ride Kontrol Pilotu öğrenci ile birlikte uçuşa çıkarak öğrencinin öğrenmesi gereken konuları ve kazanması gereken pratik kabiliyetleri uçuş yaptırarak test eder öğrenci öğrendiği konuları uygulayarak uçuş testini başarı ile geçmesi gerekmektedir. 

EĞİTİME BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Başvuru Form ve Evrakları 

Pasaport Fotokopisi,(Resimli Sayfa en az 3 yıl geçerliliği olmalı)

EASA Class 1 MED Sağlık Raporu  (Başvuru öncesi Türkiye deki yetkili hastahanelerden 1.SINIF PİLOTLUĞA ELVERİŞLİDİR sağlık raporu  ve Macaristan’a ilk geldiğinde EASA-JAR FCL-3 Kriterlerine göre tekrardan CLASS 1 sağlık raporu alması gereklidir. (Türkiyede başvuru öncesi alınan sağlık raporu adayın gerekli sağlık kriterlerine sahip olup olmadığını anlamak için olup sadece kontrol ve sonradan ortaya çıkabilecek riskleri önleme amaçlıdır. Aday Macaristan’a ilk geldiğinde EASA-JAR FCL-3 Kriterlerine göre tekrardan CLASS 1 sağlık raporu alması gereklidir.

Kimlik Fotokopisi (Ön ve Arka taraf birlikte) 

İngilizce Dil Yeterlilik Belgesi (ICAO Level 4 seviyesinde; havacılık ingilizcesi eğitimi ( Online – E- Learning-Self Study / Uzaktan Eğitim) metodu ile resmi seviye tespit sınavı öncesi hazırlık sadece sınav hazırlık kapsamında;kayıt sonrası 6 ay süre ile adaya ( Online – E- Learning-Self Study / Uzaktan Eğitim) metodu ile verilir.Bu eğitimle eş zamanlı olarak seviyesi B1 altı olan adayların mutlaka yaşadığı şehirde dışardan ilave ingilizce kursuna giderek en az B 1 seviyesini  tamamlaması gerekmektedir. Dil seviyesi ICAO Level 4 altında olup; İlave kursa gidecek adaylar Dil Belgelerini başvuru sırasında veremeyeceklerinden; ingilizce kurslarını tamamladıktan sonra Macaristan’a gelmeden önce ICAO Level 4 seviye tespit sonuçlarını verebilirler.  

EĞİTİM SÜRESİ 

EASA-PRO & EASA-ULTIMATE eğitimleri adayların verilen eğitimler sonucunda sınavlarını zamanında başarılı olarak vermesi ve hava şartları ile doğrudan ilişkili olarak ortalama 18 – 24 ay sürmektedir. Derslere hazırlık süreci ve Sınavların ilk oturumlarında  iyi performans göstererek tamamlayan adaylar için bitirme süresi kısalabilir. 

Eğitim Danışma Hattı :

Şükrü YEŞİLER     / Uçuş Eğitim Danışmanı & Pilot Kariyer Planlama Koçu

e-mail : info@interpilotacademy.com          GSM    : 00 90 542 427 44 74